Když přijde řeč na práci s dechem, hodně lidí se začne zajímat o holotropní dýchání. Věděli jste, že tato zvláštní metoda má kořeny v Česku? A může vám v průběhu holotropního dýchání hrozit nějaké nebezpečí?
Dech je podmínkou pro život. Kdybychom nedýchali, neokysličovala by se nám krev a nemohli bychom žít. Také by nedocházelo k vytlačování zplodin, které by nám mohly v případě setrvání v těle uškodit. Základem zdravého života by tedy mělo být hluboké a klidné dýchání.
Holotropní dýchání je jeho přesným opakem. Jde o hluboké a rychlé dýchání, které by mělo navodit stav, který lidé zažívají po užití návykových látek.
Je holotropní dýchání bezpečné? A jak se správně provádí?
Co je holotropní dýchání?
Za holotropním dýcháním stojí český psychiatr a psychoterapeut Stanislav Grof, který na něm pracoval se svou ženou. Důvod vzniku holotropního dýchání byl ten, že Grof studoval lidské vědomí. S tím souvisí užívání psychotropních látek, které ale mají na lidské tělo řadu negativních účinků. Holotropní dýchání se v tomto ohledu jevilo jako neškodné a účinné.
V současné době jde o terapeutickou strategii, která se může používat i při provádění šamanských rituálů a u některých typů hypnózy.
Bezpečnost
Holotropní dýchání má potenciál v člověku vyvolat velmi intenzivní pocity. To nemusí být na škodu, ale pro některé lidi může být právě z toho důvodu nevhodné.
Do této skupiny patří lidé, kteří mají/prodělali:
- Zelený zákal
- Kardiovaskulární onemocnění
- Infarkt
- Osteoporózu
- Vysoký krevní tlak
- Vážné psychické onemocnění
- Aneurysma
- Panickou ataku
- Operaci
- Úraz
Holotropní dýchání se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Také je potřeba počítat s tím, že holotropní dýchání může vyvolat hluboko zasunutá traumata. Takže může dojít ke zhoršení vašeho psychického stavu. V případě jakýchkoliv pochybností se proto nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Účinky holotropního dýchání
Holotropní dýchání se většinou používá při řešení psychických potíží. Může se aplikovat na stres, post-traumatickou stresovou poruchu, závislost, migrénu, chronické bolesti, astma či na premenstruační syndrom. Někteří lidé mohou používat holotropní dýchání i na vyrovnání se s hluboko zakořeněným strachem ze smrti.
Jak na to?
V současné době se provádí holotropní dýchání buď s odborníkem, nebo v organizované skupině. Důležité je, aby na vás po celou dobu holotropního dýchání někdo dohlížel. (Ve skupinách se partneři v hlídání a dýchání navzájem střídají.)
Před začátkem byste se měli obléct do něčeho, v čem se budete cítit uvolněně a pohodlně. Také byste měli být seznámeni s tím, co se bude dít. Pak se položíte na záda a zavřete oči. Následně se začnete soustředit na své vnitřní procesy. Důležité je, abyste je nijak nehodnotili a ani o nich nepřemýšleli. (Což může být pro většinu lidí hodně těžké.)
Následně by vás měl váš mentor vyzvat k tomu, abyste prohloubili svůj dech a zrychlili jeho frekvenci. Obvykle se v této chvíli zapíná vhodná hudba.
Mezi vedlejší účinky holotropního dýchání patří:
- Svalové napětí
- Bolest hlavy
- Zvracení
- Křeč
- Nevolnost
Zkoušeli jste někdy holotropní dýchání, nebo vás tato metoda neláká?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Holotropní_dýchání – Holotropní dýchání (česky)
https://www.healthline.com/health/holotropic-breathwork – Vše o holotropním dýchání (anglicky)