Klikva velkoplodá je rostlina z rodu klikva, které se také říká americká brusinka, či kanadská brusinka. Jde o červené bobule, které se mohou sušit, nebo používat v doplňcích stravy. Jaké je její další použití? A má její konzumace nějaká pravidla?
Otázka klikva vs. brusinka je prakticky nedůležitá. Klikva velkoplodá je totiž jedním z druhů brusinek, kvůli čemuž nabízí velmi podobné účinky.
Obecně jsou brusinky jasně červené bobulovité ovoce, se kterým se lze setkat v otevřené přírodě. Kdyby vás zajímalo, jak brusinka chutná, pravděpodobně byste se hluboce otřásli odporem. Vzhledem k tomu, že jsou brusinky (včetně těch amerických a kanadských) velmi ostré a kyselé, jejich konzumaci musí předcházet nějaký způsob zpracování.
Co dalšího byste měli o klikvě velkoplodé vědět?
Nutriční hodnoty
Čerstvé brusinky obsahují až 90 % vody. Zbytek je tvořen především sacharidy a vlákninou.
Co se týče vitamínů a dalších živin, v brusinkách najdeme:
- Vitamín C
- Mangan
- Vitamín E
- Vitamín K1
- Měď
Vitamín C podporuje normální stav imunitního systému. Mangan je zase důležitý pro normální metabolismus. Vitamín E je antioxidant. Vitamín K1 je zase zodpovědný za srážlivost krve.
Benefity konzumace klikvy
Jak už bylo řečeno, klikva velkoplodá se často přidává do doplňků stravy. Z toho lze celkem snadno odvodit, že má pozitivní vliv na lidské zdraví.
Mezi její účinky patří:
- Prevence infekcí močových cest
- Prevence žaludečních potíží (pravděpodobně příznivě působí na prevenci žaludečních vředů)
- Zdraví srdce
Na druhou stranu, je potřeba myslet na to, že všeho moc škodí. Pokud to budete s konzumací brusinek přehánět, můžete si přivodit mnoho vážných problémů.
Vedlejší účinky brusinek
Pro většinu lidí je konzumace brusinek bezpečná. Je ale nutno dodat, že aby bylo toto tvrzení pravdivé, musí být brusinek přiměřené množství.
V opačném případě vám mohou brusinky podráždit žaludek, či způsobit průjem. Velkým rizikem je i formování močových kamenů u lidí, kteří k nim mají predispozice.
Konzumace
Sušená klikva se dá použít do domácích čajových směsí. Také si ale můžete udělat brusinkovou marmeládu, která se skvěle hodí jak na čerstvé pečivo, tak k některým masitým pokrmům. (Svíčková, švédské masové kuličky, zvěřina…)
Zkusit můžete i:
- Sušené brusinky do kaše
- Sušené brusinky do sladkého pečiva a buchet
- Brusinkový džus
- Doplňky stravy s brusinkami (nejčastěji jde o ty, které jsou na močové cesty)
Podnikavé duše mohou zkusit i výrobu brusinkového sirupu, který je vhodnou alternativou k bezovému sirupu, který se v létě dává do vody.
Jak už ale bylo řečeno v předchozích odstavcích, s konzumací klikvy velkoplodé to nepřehánějte, jinak se vám udělá zbytečně špatně.
Máte rádi klikvu velkoplodou? Pokud ano, v jaké si ji dopřáváte formě?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klikva_velkoplodá – Klikva velkoplodá (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries – Vše o brusinkách (anglicky)