Propolis je jedním z produktů našich včelek. Většina lidí si tuto látku spojuje s mimořádně příjemnou vůní. Jelikož se o ní říká, že má blahodárný vliv, poměrně běžně se z ní dělají propolisové tinktury. Víte, na co je dobrá?
O včelách se toho v posledních letech řeklo celkem hodně. V první řadě máme na stole jejich kritické ohrožení, které může ohrozit i nás. Jak? Třeba tak, že když včely neposbírají pyl z rostlin, ty nebudou rodit svoje plody. A to by mohl být docela průšvih.
Také víme, že včely produkují med a další produkty, které jsou nejen chutné, ale i zdraví prospěšné. Užívání propolisu se uchytilo například v kosmetickém průmyslu. Věděli jste ale, že propolis má v běžném životě i další způsoby využití?
Pokud vás toto téma zajímá, budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
Co je propolis?
Jak už bylo řečeno, propolis je pryskyřičná látka, která vzniká při činnosti včel. Barva propolisu může být různá. Podle stáří a původu je k vidění propolis v odstínech žluté a hnědé. Propolis v úlu slouží k utěsnění škvír a dalších nežádoucích dutin. Zajímavostí je, že když do úlu vnikne nezvaný host větších rozměrů (například hlodavec), po usmrcení ho včely pokryjí propolisem, čímž dojde k zabránění jeho rozkladu.
Propolis a hojení
Propolis obsahuje přes 300 látek, z nichž většina se řadí mezi polyfenoly. Polyfenoly jsou antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a mohou podpořit obranyschopnost těla.
Abychom byli trochu přesnější, polyfenoly, které propolis obsahuje, nazýváme flavonoidy. V běžných případech se dají najít v červeném víně, ovoci, zelenině a v zeleném čaji.
Na co se dá propolisová tinktura použít?
Někteří lidé používají propolis na bradavice. Údajně by měl dokonce urychlit hojení genitálních bradavic, které se šíří mezi lidmi po nákaze HPV. Propolis a výrobky z něj se může používat i na urychlení hojení ran.
Vzhledem k tomu, že propolis dovede snižovat zánět, mohou ho někteří lidé používat i na akné. Na fibromy se může nejspíš aplikovat také, ale není jisté, jestli je dovede efektivně odstranit. V tomto případě je určitě vhodné se nejprve poradit s vaším ošetřujícím lékařem. (Stejně jako když se rozhodnete aplikovat propolis na genitální bradavice.)
Je propolis bezpečný?
Pokud propolis používáte v obvyklém množství, je pro lidi považován za bezpečný. U některých lidí ale může vyvolat alergickou reakci. Co se týče propolisové tinktury, obsahuje alkohol. Z toho důvodu je potřeba s ní zacházet velice opatrně.
Jak ho správně používat?
Pokud máte zájem propolisovou tinkturu, nebo samotný propolis, vyzkoušet, obecně se doporučuje si z něj udělat ústní vodu na zuby. Také je možné ho aplikovat na kůži jako topický přípravek.
Před zahájením používání vám doporučujeme nejprve kontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře, který vám řekne, jestli je pro vás používání propolisu bezpečné. V případě použití propolisu ve formě ústní vody také počítejte s tím, že se malé množství tinktury musí smíchat s větším množstvím vody.
Výroba propolisové tinktury
Propolisová tinktura se vyrábí tak, že se smíchá 1 díl propolisu se 2 díly 96% ethanolu. Tyto ingredience dejte do uzavíratelné nádoby (ideálně skleněné) a nechte je při pokojové teplotě několik dnů macerovat.
Aby byla tinktura co nejčistší před finálním uskladněním ji přefiltrujte přes několik jemných gáz. Následuje ještě filtrace tinktury přes speciální filtrační papír. Podle potřeby se tinktura ředí vodou.
Používáte propolisovou tinkturu? Pokud ano, jak?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Propolis – Propolis (česky)
https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer – Propolis (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/propolis – Vše o propolisu (anglicky)