Imunitní systém nás občas dokáže pěkně pozlobit. Zvlášť, pokud není v optimální kondici a následkem toho nás každou chvíli trápí nějaký zákeřný bacil, který nás vyřadí na několik týdnů z normálního provozu. Mohla by s tímto problémem nějak pomoci probiotika?
Mnoho lidí hovoří o podpoře imunity. Co ale tento pojem znamená? S trochou obrazotvornosti bychom si mohli představit, že máme před tělem speciální ochranný štít, který nás chrání před hrozbami zvenčí.
Skutečnost je ale trochu méně prozaická. Podstatná část imunitního systému sídlí v našem zažívacím traktu. To znamená, že bychom si měli trochu více vážit naší střevní mikroflóry, která bojuje dnem i nocí za to, abychom měli nejlepší podmínky pro život.
Víte, co udělá vaší střevní mikroflóře dobře? Jednoznačně probiotika!
Co jsou probiotika?
Probiotika jsou bakterie, kvasinky a další mikroorganismy, které jsou pro lidské tělo zdravé. Tyto kmeny se obvykle nacházejí v lidském zažívacím traktu a starají se o to, aby v něm panovala harmonie a rovnováha.
Ještě celkem nedávno šlo pro nás o málo probádaný svět. V současné době ale víme, že užívání probiotik a péče o střevní mikroflóru má velký dopad na celkové zdraví lidského organismu. V některých případech se dokonce hovoří o tom, že některá probiotika dovedou ovlivňovat naši náladu. (Takovým probiotikům pak říkáme psychobiotika.)
Výhody užívání probiotik
Sice je hlavní hvězdou tohoto článku imunitní systém, byla by ale chyba, kdybychom cíleně opomíjeli další pozitiva, která může užívání probiotik na lidské tělo mít.
Jmenovat bychom mohli například:
- Prevenci průjmu
- Lepší mentální rozpoložení
- Nižší hladinu cholesterolu
- Nižší krevní tlak
- Prevenci únavy a vyčerpání
Jak tedy vidíte, probiotika mají ve vaší životosprávě jednoznačně místo.
Probiotika a imunitní systém
Nyní se podíváme na to, jak může z užívání probiotik těžit váš imunitní systém. V první řadě, některé mikroorganismy dovedou bojovat proti uchycení a přemnožení nepřátelských patogenů ve střevech. Tím lidské tělo chrání před propuknutím některých nepříjemných nemocí. (Konkrétně hovoříme třeba o laktobacilech, kteří bojují proti nežádoucí listerii.)
Dokonce se z některých nových poznatků ukazuje, že další typy probiotik by mohly mít pozitivní vliv na snížení rizika respiračních potíží.
Zdroje probiotik
Probiotika můžete do své životosprávy zařadit několika způsoby. Buď můžete vyzkoušet každodenní užívání doplňků stravy, nebo můžete do svého jídelníčku zařadit probiotické potraviny a nápoje.
Mezi zdroje probiotik patří:
- Kysané zelí
- Kefír
- Kombucha
- Kimchi
- Miso
- Tempeh
Také nezapomínejte na to, že aby byla probiotika účinná, je nutné je konzumovat častěji než jednou za měsíc. V ideálním případě si je dopřávejte tak často, jak to jenom jde.
Myslete i na to, že probiotika nemusí být vhodná pro lidi, kteří trpí chorobami zažívání a pro lidi, kteří mají autoimunitní onemocnění. Pokud do některé z těchto skupin patříte, o nasazení probiotik se nejprve pobavte s vaším ošetřujícím lékařem.
Dopřáváte si pravidelně probiotika? Pokud ano, zaznamenali jste zlepšení imunity?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/264721 – Vše o probiotikách (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/do-supplements-really-benefit-the-immune-system – Suplementy pro imunitní systém (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/do-probiotics-help-your-immune-system/ – Pomáhají probiotika posilovat imunitu? (anglicky)