Za normálních okolností bychom měli být čilí a radostní. Zvlášť, pokud za sebou nemáme žádnou náročnou aktivitu, nebo nejsme na konci dne, kdy se tělo chystá ke spánku. Co když se ale potýkáte se stálým nedostatkem energie? Pak za tím může být špatně sestavený jídelníček. Co s tím?
I když se to na první pohled možná nezdá, lidské tělo potřebuje k udržení základních životních procesů mnoho energie. Z toho důvodu je důležité, abychom mu ji dodávali prostřednictvím potravin. Neměli bychom jíst ale jen tak něco. Zatímco čokoládovou tyčinkou s karamelem často pokryjeme celodenní příjem kalorií, vhodně sestavený jídelníček naopak způsobí, že budeme jíst nutričně vyvážené jídlo během celého dne.
Jaká jídla nás obírají o energii? A kterých bychom si měli dopřávat co nejvíce?
Nedostatek energie ze stravy
Než se pustíme do vyjmenovávání pravděpodobných viníků vaší únavy, podíváme se na ještě jeden problém, který s jídelníčkem a únavou přímo souvisí. Jedním z největších problémů je nedostatek přijatých kalorií. K tomuto stavu se lze dopracovat vynecháváním jídla, odbýváním se, nebo hodně restriktivními dietami, které stojí na extrémně nízkém kalorickém příjmu. (Pro představu, normální lidské tělo potřebuje minimálně 1 200-1 500 kalorií za den. Mnohdy i více. Kalorický příjem pod 1 000 kalorií/den je tedy extrémně nebezpečný.)
Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak vypadá váš každodenní jídelníček. Opravdu jíte tolik, kolik byste měli?
Viníci nedostatku energie
Dalším problémem jsou nevhodně zvolené potraviny a nápoje. Bohužel pro lidstvo to bývají ty, které podléhají masové spotřebě.
Patří mezi ně:
- Káva (někteří lidé si mohou vůči ní vyvinout rezistenci, další trpí náhlým poklesem energie po rychlém nástupu účinků kofeinu)
- Průmyslově zpracované potraviny a polotovary
- Jídla a nápoje s malou, nebo nulovou nutriční hodnotou
- Fast food
Nedostatek energie vám může způsobit i nedostatek vody v organismu. Z toho důvodu mějte neustále při sobě konvici s čistou vodou. Pokud vám samotná nechutná, ochuťte ji nakrájeným ovocem a bylinkami. Vhodné jsou i čaje bez kofeinu. Vodu pak lze doplnit i častou konzumací polévek. (Ideální jsou poctivé masové a zeleninové vývary.)
Tohle vám pomůže!
Na každodenní únavu ale pomáhá i široké spektrum dalších nápojů a potravin, se kterými přicházíte do styku, ale ve srovnání s průmyslově zpracovanými chuťovkami nemusí být až tak lákavé.
Mezi hlavní hvězdy vašeho jídelníčku by měly patřit:
- Ořechy a semínka
- Proteiny a libové maso
- Sezónní ovoce a zelenina
- Ovesné vločky
- Celozrnné výrobky
- Banány
Pokud nevíte, jak začít, vyzkoušejte třeba ranní ovesnou kaši s chia semínky a nakrájeným banánem. Ke svačině si pak můžete dát hrst ořechů a semínek, které zapijete čistým, nebo ovocným kefírem.
Co se týče proteinů, ty dovedou tělo kvalitně nasytit, takže nebudete mít brzy po jídle zase hlad. Kromě toho, jsou důležité pro udržování aktivní svalové hmoty a mohou podporovat hubnutí. Celozrnné výrobky jsou zase dobrým zdrojem vlákniny, která je důležitá pro normální trávení.
V případě, že máte s pravidelným (a hlavně zdravým) stravováním problém, určitě vám pomohou předpřipravené krabičky. Stačí si najít večer chvíli čas a pár si jich připravit na následující den. Díky tomu se nebudete muset stresovat tím, že nestíháte vařit, nebo nevíte, co byste si měli dát.
Také vám dobrý jídelníček pomohl doplnit energii?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/fatigue – Vše o únavě (anglicky)
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-beat-fatigue – 11 potravin a nápojů proti únavě (anglicky)