Čas od času se problém s pískáním v uších vyskytne u každého z nás. Problém je, pokud se s tímto jevem setkáváte pořád a významně narušuje kvalitu vašeho života. Co tento problém způsobuje? A existují nějaké tipy na přírodní úlevové prostředky? Na to vše se podíváme níže.
Pískání v uchu se může občas objevit poté, co se nám zatočila hlava. Někdo může mít tento problém spojen i s cestováním v letadle, kdy dochází ke změnám tlaku, na které musí organismus nějak reagovat.
Chodí však mezi námi i jedinci, kteří trpí pískáním v uších chronicky, nehledě na denní a noční hodinu nebo na aktivitu, které se zrovna věnují. Tomuto problému se odborně říká tinnitus a pro lékaře a vědce je zatím spíše velkou neznámou.
Protože s ním ale musíte nějak žít, mrkneme se na jeho potenciální spouštěče a nejen na domácí prostředky, které by vám mohly pomoci ho lépe zvládnout.
Příčiny problému jménem tinnitus
Mezi možné příčiny nepřetržitého pískání a zvonění v uších může patřit dlouhodobé vystavování sluchu hlasitým zvukům. (Například ze sluchátek.) Úplně vyloučit nelze ani nějakou formu poškození sluchu. Mezi méně známé příčiny pak může patřit vedlejší účinek některých léků a onemocnění štítné žlázy.
Dále může být na vině i:
- Ušní infekce
- Vysoký krevní tlak
- Vysoká hladina cholesterolu
- Úraz hlavy a krční páteře
- Postupná ztráta sluchu (způsobená přirozeným procesem stárnutí)
- Aneurysma
- Křeč sluchového ústrojí
A podobně.
V mnoha případech ale nemusí lékaři na pravou příčinu problému, který pískání v uchu způsobuje, vůbec přijít.
Tohle může pomoci
Tinnitus může svými nepříjemnými projevy narušovat spánek, což může způsobovat nespavost. Z toho důvodu je důležité, aby z vaší strany každý večer proběhla kvalitní spánková hygiena. Také můžete vyzkoušet bylinky, které se často spojují s podporou spánku a se zklidněním nervů. Jednou z nich je šišák bajkalský, který rozhodně stojí za vyzkoušení.
V případě, že je tinnitus spojen s postupnou ztrátou sluchu, dobrým tipem je i návštěva lékaře, který vám může nabídnout nošení naslouchátek. Jejich nošení pak může otravnému pískání celkem snadno zabránit.
Komu se tenhle nápad nelíbí, ten může na tinnitus vyzkoušet i bílý šum, který může pískání v uších neutralizovat. Mnoha lidem pomáhá i poslech příjemné hudby nebo poslech zvuků přírody, které mají dokonce relaxační efekt.
Dále vám může pomoci:
- Pravidelná pohybová aktivita
- Mindfulness
- Redukce stresu
Behaviorální terapie
Tinnitus vás může významně ovlivňovat během vašich všednodenních aktivit, což může mít negativní dopady na kvalitu života. Z toho důvodu se lidem, kteří trpí na pískání, zvonění a další nepříjemné zvuky v uších, doporučuje dlouhodobá behaviorální terapie.
V průběhu terapie se pobavíte s odborníkem o tom, jaké existují způsoby zvládání tohoto problému. Díky tomu můžete tento jev snáze přijmout a následně ho vhodně kompenzovat, aby byly jeho dopady na vaše každodenní fungování co možná nejmenší.
Léky
V případě, že je vaše situace hodně vážná a nic vám nepomáhá, možná nakonec skončíte u psychiatra, který má pravomoc předepisovat léky.
Po zhodnocení vašeho zdravotního stavu vám může nabídnout:
- Antidepresiva
- Léky na úzkost
- Léky na spaní
Měli jste někdy problémy se zvoněním v uších?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/tinnitus-remedies – Úlevové prostředky na tinnitus (anglicky)
https://www.healthline.com/health/tinnitus – Vše o zvonění v uších (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/156286 – Proč mi zvoní v uších? (anglicky)