Aromaterapie pro léčení duše i těla: Jaké mají na nás vůně účinky?

Říká se, že vůně dovede během chvilky v člověku vzbudit i hluboko ukryté vzpomínky. Když to navíc někde hezky voní, je nám tam mnohem příjemněji než někde, kde to páchne. Může mít ale vůně vliv i na něco dalšího? Podle aromaterapie zcela určitě.

Čich je jedním z důležitých lidských smyslů. Kdyby ho nebylo, nedokázali bychom k sobě najít vhodný protějšek. (Věřte tomu, nebo ne, ale výběr vychází z velké míry i z toho, jak si navzájem voníme.) Také bychom hůře rozpoznávali, jestli nám nehrozí nebezpečí způsobené konzumací zkaženého jídla.

Někteří hodně citliví lidé dovedou podle tělesného odéru určit, zda člověk netrpí nějakou skrytou (nebo už léčenou) nemocí. Jak tedy můžete vidět, čich s vůní mají v našich životech těžko zastupitelnou roli.

Aromaterapie, vůně
Aromaterapie se zabývá působením vůně na organismus člověka

Jak vám ale může obohatit život aromaterapie?

Co je to aromaterapie?

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který se zabývá působením vůně na organismus člověka. A to jak v psychické, tak fyzické rovině.

Aromaterapie pro léčení duše i těla: Jaké mají na nás vůně účinky?Úplně první aromaterapii prováděli už lidé ve starověkých kulturách. Především těch východních. Proto vás nejspíš nepřekvapí, že je hodně populární v Číně, Indii a Egyptě. V těchto zemích se i dnes používají vonné esence, vonné balzámy, vonné oleje či vonné tyčinky, které se mohou používat i při obřadních rituálech.

Vůně pro aromaterapii se často získávají z rostlin a dalších přírodních zdrojů. Velmi populární jsou i esenciální oleje. Dříve se jednalo spíše o okrajovou záležitost. Dnes se ale aromaterapie mnohem častěji uplatňuje i v seriózní vědě a medicíně.

Co vše jde pro praktikování aromaterapie využít?

Aromaterapii lze v civilním životě praktikovat různými způsoby. Stačí si tedy vybrat takový, který vám vyhovuje nejvíce.

Tradičně se k aromaterapii používají vonné svíčky a vonné tyčinky. Skvělé jsou i aromalampy, či parní difuzéry. Zkusit ale můžete i vonné koupelové soli a oleje, masážní oleje, či speciální voňavou kosmetiku.Aromaterapie pro léčení duše i těla: Jaké mají na nás vůně účinky?

Při nákupu olejů a vonných extraktů si ale vždycky přečtěte, zda jde o přípravky, které jsou určené pro použití na tělo, či do aromalampy/difuzéru. Například olej do aromalamp a difuzérů na tělo aplikovat nelze. Nedoporučuje se ho kapat ani při koupání do vany. Oleje nikdy nepoužívejte vnitřně.

12 nejlepších vůní pro domácí aromaterapii

Nyní se konečně dostáváme k praktickým záležitostem. V tomto modulu vám totiž představíme nejoblíbenější vůně pro domácí aromaterapii, které můžete vyzkoušet.

Bazalka – Olej z bazalky se používá na zlepšení koncentrace. Její svěží bylinná vůně se také používá na zmírnění depresí. Také se může používat při migrénách a bolestech hlavy. Olej z bazalky by se však neměl používat v těhotenství.

Bergamot – Vůně bergamotu by měla podporovat činnost močového a zažívacího ústrojí. Pokud bergamot navíc smícháte s eukalyptem, mělo by dojít ke zlepšení vašich kožních obtíží. Včetně těch, které jsou zapříčiněné stresem.

Černý pepř – Černý pepř se doporučuje na prokrvení tkání. Z toho důvodu se nejčastěji používá na bolesti svalů. Pokud se navíc smíchá se zázvorem, mělo by dojít ke zlepšení flexibility a k redukci artritických bolestí.

Heřmánek čaj
Vůně heřmánku je pro mnohé lidi uklidňující. Čaj je ideálním způsobem, jak si tuto vůni vychutnat plnými doušky.

Heřmánek – Vůně heřmánku je pro mnohé lidi uklidňující. Kromě jiného, heřmánek může zlepšit ekzémy.

Eukalyptus – Eukalyptus nalezne ve vaší domácnosti využití v chřipkovém období. Také může mít pozitivní vliv na uvolnění horních dýchacích cest. Často se kombinuje s mátou. Je ale potřeba dávat pozor na to, zda nemáte na tyto dvě silné bylinky alergii.

Geranium – Geranium se taktéž používá na kožní problémy. Také má pozitivní vliv na redukci stresu a funguje jako přírodní ochrana proti hmyzu.

Jasmín – Jasmín je považován za afrodiziakální vůni, která navozuje sexuální touhu. Nebylo to sice vědecky potvrzeno, ale můžete to zkusit.

Levandule
Levandule se často doporučuje lidem majícím problémy se stresem nebo špatným spánkem. S vůní levandule to ale nepřehánějte, neboť při větším množství může působit až rušivě či agresivně.

Levandule – Levandule se často doporučuje lidem, kteří mají problémy se stresem a se špatným spánkem. Dávejte ale pozor, abyste to s ní nepřehnali. Pak totiž může být její vůně příliš agresivní a rušivá.

Citron – Vůně citronu se hodí hlavně ráno, nebo později odpoledne, kdy cítíte, že se vám zhoršuje nálada a ztrácíte energii. Vůně citronu také redukuje stres.

Rozmarýn – Rozmarýn se používá na podporu růstu vlasů. Také může zlepšovat paměť a uvolňovat svalové křeče.

Santalové dřevo – Santalové dřevo by ve vás taktéž mělo probudit erotickou vášeň.

Tymián – Tymián se stane nejlepším pomocníkem lidí, kteří trpí na nervozitu, únavu a stres.

Jaká je vaše nejoblíbenější vůně, kterou používáte při aromaterapii?

Aromaterapie pro léčení duše i těla: Jaké mají na nás vůně účinky?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/what-is-aromatherapy – Co je to aromaterapie a jak nám může pomoci? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10884 – Vše o aromaterapii (anglicky)