Lněný olej: Jaké má účinky na pleť, kůži, zácpu nebo vlasy?

Řada rostlin a semínek obsahuje olej. Když se vylisuje, dá se použít například při vaření. V některých případech se dají oleje používat i při kosmetických procedurách. Třeba na vlasy. Dnes ale zapomeneme na nejčastěji používaný řepkový, olivový a slunečnicový olej a podíváme se na to, co dokáže lněný olej.

Oleje jsou pro lidské tělo velmi důležité. A to i když mnozí tvrdí, že tomu tak není. Stačí si jen vzpomenout, že existují vitamíny rozpustné v tucích. Jde především o vitamíny D, E, K a A.

Len setý
Len setý

V současné době je čím dál populárnější i používání kosmetických olejů. Stačí je aplikovat na pokožku, na vlasy či na tělo a můžete se těšit na krásnou hydratovanou pokožku a lesklé lokny.

Jelikož kokosový nebo arganový olej zná dneska skoro každý, podíváme se na to, čím vším vám může být prospěšný lněný olej.

Lněná semínka
Lněná semínka

Co je lněný olej?

Lněný olej se získává ze semínek lnu setého. Obvykle se lisuje za studena. Je zajímavé, že textilie, která je namočená do lněného oleje, se může v některých případech sama vznítit. Z toho důvodu se často míchá s dalšími oleji.

Lněný olej se často používá v průmyslu. Například při výrobě laků na dřevo. Dělají se z něj i různé impregnace. Může být použitý i jako pojivo pigmentů v olejových barvách. Jelikož nemá pro člověka lněný olej příjemnou vůni ani chuť, nebývá běžnou součástí výživy. Někteří výrobci ho ale přidávají do doplňků stravy.

Lněný olej: Jaké má účinky na pleť, kůži, zácpu nebo vlasy?
Nemáte rádi rybí tuk, a přesto chcete žít zdravě? Lněný olej mimo jiné obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-3.

Lněný olej a zdraví

Lněný olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-3. Tyto kyseliny se spojují se snižováním zánětů a podporou normální srdeční činnosti. Pokud tedy nemáte rádi klasický rybí tuk, doplňky stravy s lněným olejem by pro vás mohly být vhodnou alternativou.

Dále se o lněném oleji říká, že:

  • Zabraňuje růstu rakovinotvorných buněk (důkazy o tomto tvrzení jsou ale limitované, nebo se týkají především studií na zvířatech)
  • Zlepšuje vyprazdňování
  • Zabraňuje vzniku průjmů
  • Zlepšuje vzhled pokožky

Jak ho používat?

Pokud chcete vyzkoušet vnitřní užívání lněného oleje, pravděpodobně nejlepší bude užívání doplňků stravy s lněným olejem. I kvůli tomu, že u nich lze mnohem snáze hlídat doporučené denní dávkování, které se uvádí na obalu výrobce.

Druhou variantou je použití lněného oleje na vaření. Je ale potřeba myslet na to, že je nutné vybírat opravdu kvalitní olej, který je vhodný pro použití v kuchyni. Nekoukejte tedy na jeho cenu a důkladně si čtěte jeho složení.

Dresing
Lněný olej se hodí do dresinků, zálivek, dipů nebo smoothies.

Při vaření lze lněný olej použít do:

  • Dresinků
  • Zálivek
  • Dipů
  • Smoothies

Nikdy lněný olej nepoužívejte na tepelnou úpravu, protože už při působení relativně nízkých teplot dochází k jeho znehodnocování.

Kvalitní lněný olej lze používat i na ošetřování pokožky a vlasů.

Rizika a interakce

S vnitřním používáním lněného oleje se pojí další rizika, na která byste měli brát zřetel. Jinak hrozí, že si nechtěně ublížíte. A to by byla škoda.

Mezi největší rizika užívání lněného oleje patří:

  • Málo vědeckých poznatků
  • Kolísající kvalita lněných olejů na trhu
  • Snížení krevního cukru (což může být u některých osob nebezpečné)
  • Snížení krevního tlaku
  • Krvácení (užívání oleje může zvyšovat riziko krvácivých stavů)
  • Alergie
  • Užívání během těhotenství a kojení
  • Rakovina prostaty (zdá se, že by mezi konzumací oleje a touto nemocí mohla existovat spojitost, například ve smyslu podpory růstu agresivních nádorů)
léky
Lněný olej může negativně reagovat s širokým spektrem léků. Mezi ně patří například aspirin, warfin a inzulin a další léky na regulaci hladiny krevního cukru.

Lněný olej navíc může negativně reagovat s širokým spektrem léků. Jmenovat bychom mohli například aspirin, warfarin, inzulin a další léky na regulaci hladiny krevního cukru.

Dále lněný olej nemohou lidé s cukrovkou, hypoglykémií, nedostatečně aktivní štítnou žlázou, rakovinou prostaty či krvácivými stavy. Abyste měli jistotu, že vás užívání lněného oleje a výrobků z něj neohrozí, doporučujeme vám, abyste tuto záležitost nejprve konzultovali s vaším ošetřujícím lékařem. Ten má totiž vždycky hlavní slovo.

Zkoušeli jste někdy užívat lněný olej?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lněný_olej – Lněný olej (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits – 6 benefitů lněného oleje (anglicky)

https://www.healthline.com/health/flaxseed-oil-side-effects – Rizika, vedlejší účinky a interakce lněného oleje (anglicky)