Hodně z nás fascinují východní kultury. Nejen kvůli jejich dlouhé historii, ale i z důvodu existence různých nauk, které měly mít pozitivní vliv na tělo a mysl. Mezi ty známější se řadí ájurvéda. Víte, co to je? A jak přesně funguje dieta podle ájurvédy?
Každá kultura má svoje vlastní náboženství. Východní nauky mají ale jedno zajímavé specifikum. Mnohdy z nich vychází i poměrně rozsáhlý popis praktik, které by měly přispět k celkové harmonizaci mysli a těla.
Zatímco v Japonsku se i dnes provádějí čajové rituály, v Indii se ve velkém cvičí jóga. Populární jsou i meditace, které mají člověka oprostit od jeho myšlenek a naučit ho být v jednotě s bytím. Další nauka, se kterou se můžeme čas od času setkat, je ájurvéda.
Na jakém principu funguje? A co když se podle ní budete chtít stravovat?
Co je to ájurvéda
Ájurvéda je duchovní učení, které bylo před 3 000 lety vynalezeno v Indii. (Možná to bylo dokonce i dávněji. Ale s jistotou to nevíme.) Ájurvéda vychází z přesvědčení, že to, jak se cítíme a jakému se těšíme zdraví, závisí na křehké rovnováze těla, mysli a duše. Hlavním cílem je tedy podpora zdraví, nikoliv léčba nemocí.
Lidé, kteří praktikují ájurvédu, často věří v to, že vše ve vesmíru je navzájem propojené. Pokud tedy žijete v harmonii s vesmírem, měli byste se těšit spokojenosti a zdraví. Pokud se ale ručička vychýlí z rovnováhy, člověk může onemocnět. V ájurvédě se také hodně uplatňuje víra v existenci živlů.
Dieta podle ájurvédy
Z výše popsaného úvodu do toho, co slovo ájurvéda znamená, je jasně patrné, že výživa je pro člověka velmi zásadním faktorem. Na druhou stranu – není ani zdaleka jediným. Vliv mají i vaše myšlenky, emoce a činy.
Dieta podle ájurvédy pracuje s energiemi v těle. Takže to, co máte jíst, hodně záleží na tom, jakou energii potřebujete dát do rovnováhy. V tomto ohledu se energie dělí na energii ohně, energii vody, energii země, energii vzduchu a energii vesmíru. To, jaký typ jste, se nejčastěji určuje podle převládající dóši.
Ájurvéda zná tři dóši:
- Pitta (oheň + voda) – Zosobňuje inteligenci, rozhodnost a tvrdou práci. Lidé, kteří ji mají mohou mít sklony k poruchám trávení, srdečním onemocněním a vysokému krevnímu tlaku.
- Váta (vzduch + vesmír) – Zosobňuje kreativitu, energii a živost. Tito lidé mohou mít sklony k problémům s trávením. Může je trápit i únava nebo úzkost, pokud je něco vyvede z rovnováhy.
- Kapha (země + voda) – Zosobňuje klid, loajalitu a stabilitu. Tito lidé mohou mít problémy s přírůstkem na váze, astmatem, depresemi a diabetem.
Jaké má dieta podle ájurvédy benefity?
Výhody diety podle ájurvédy jsou mnohé. A nutně je nemusíte spojovat s tím, jaká energie ve vašem těle převládá.
Mezi hlavní bonusy patří:
- Podpora konzumace clean-eating, tedy minimálně zpracovaných potravin (ovoce, zelenina, luštěniny a obiloviny…)
- Podpora ztráty hmotnosti skrze konzumaci kvalitních a na živiny bohatých jídel
- Podpora vědomého stolování
Nevýhody a rizika diety podle ájurvédy
I když to zní na první dobrou krásně, skutečnost je taková, že jídelníček podle ájurvédy může mít i mnoho mínusů.
V první řadě, systém jídelníčku podle ájurvédy je s ohledem na několik typů dóš poněkud komplikovaný. Tím pádem ho není jednoduché správně dodržovat. Nejen kvůli tomu, že nevíte, co přesně máte jíst, ale i kvůli tomu, že mnohdy není jednoduché dodržet další kroky, které se se stravováním podle vašeho typu spojují. Jde například o to, že některé potraviny byste měli jíst jen v průběhu některých ročních obdobích.
Dalším mínusem je to, že stravování podle ájurvédy je pro mnohé z nás hodně restriktivní. Nejenže si musíte odpustit jídla, která nespadají do vaší dóši, ale také musíte úplně vynechat nezdravé a zpracované potraviny. Jíst navíc můžete jen v určitý čas a v omezeném množství, takže je docela možné, že se na to po několika dnech raději vykašlete.
Co z toho plyne?
Původní myšlenka stravování podle ájurvédy má nepochybně něco do sebe a určitě je vhodné některé principy do jídelníčku zařadit. Díky tomu můžete přispět k optimalizaci tělesné hmotnosti. Při důkladném dodržování je ale možné, že vám budou chybět některé důležité živiny. Také můžete bojovat sami se sebou, protože takto extrémní typ stravování není snadné vždycky dodržet.
Zdroje informací
https://www.webmd.com/balance/guide/ayurvedic-treatments – Co je to ájurvéda? (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/ayurvedic-diet – Jídelníček podle ájurvédy (anglicky)