Dávivý suchý kašel může být velice nepříjemný, protože vás může vyrušovat při spánku a v práci. Jelikož vás kvůli němu může bolet celé tělo a můžete mít pocit, že se dusíte, je důležité vědět, jak si od něj ulevit. Co na dráždivý suchý kašel platí? Na to se společně podíváme níže.
Určitě to velmi dobře znáte. Jakmile dojde ke snížení venkovní teploty, najednou máte nudli u nosu a trápí vás suchý kašel, kterému se vůbec nechce pryč. Vzhledem k tomu, že se k němu mohou přidat i další příznaky nachlazení, může vám překazit plány na trávení Vánoc a Silvestra.
Ne vždy je třeba sáhnout po klasických lécích, protože při kašli nemusíte mít horečku. Maximálně vás může bolet hlava a můžete mít pocit, že na vás něco leze.
Dá se s tímto problémem nějak zatočit domácími prostředky?
Mentolové pastilky
Některým lidem pomáhá, když si v obchodě koupí speciální mentolové pastilky, které jsou známé pro svůj chladivý efekt. Jejich pravidelnější cucání může přispět k tomu, že se vám bude mnohem lépe dýchat a nebudete puzeni k častému kašlání.
Zvlhčovač vzduchu
V průběhu zimních měsíců se uvnitř budov topí, což může způsobovat vysušování dýchacích cest. Z toho důvodu se hodí mít doma zvlhčovač vzduchu, který by měl přispět k menší potřebě kašlat.
Pokud si nemůžete dovolit nákup elektrického zvlhčovače, pomůže vám, když po bytě rozmístíte nádobky naplněné vodou, ze kterých se bude tekutina odpařovat do okolního vzduchu.
Teplé tekutiny
Dalším osvědčeným pomocníkem je pití teplého čaje a konzumace teplé polévky, ideálně kvalitního vývaru, ve kterém je velké množství živin. Kromě toho, že pitím čaje podpoříte hydrataci organismu, opět byste měli mnohem méně kašlat.
Med
Kdo nemá alergii, ten může sáhnout i po oblíbeném léku našich babiček, kterým je med. Med dokáže potlačovat infekci, která se nachází v krku, takže by mělo dojít k jeho rychlejšímu hojení. Kdo nechce jíst med na lžičku, ten ho může přidat třeba do teplého čaje.
Kloktání slané vody
Dalším svatým grálem, na který by se nemělo zapomínat, je kloktání slané vody. Slanou vodou si můžete v případě potíží proplachovat i nos při rýmě. Slaná voda má antiseptické účinky, takže by měla přispět k redukci právě probíhající infekce.
Bylinky
Kdo se nebojí, ten může při problémech sáhnout i po bylinkách, které podporují uzdravení organismu.
Dobře vám poslouží třeba:
- Tymián
- Lékořice
- Kurkuma
- Česnek
- Zázvor
- Majoránka
- Máta
Tyto bylinky můžete používat při vaření, ale můžete z nich udělat i sirup nebo čaj.
Pozor na iritanty
Aby se suchý kašel ještě nezhoršoval, dávejte pozor na iritanty, které by se mohly nacházet ve vzduchu. Typicky jde například o cigaretový kouř, o smog, prach, pyl, plísně a podobně. Někteří lidé mohou být citliví i na zvířecí srst.
Naprostou samozřejmostí by mělo být i to, že v případě problémů nebudete manipulovat s chemikáliemi, které mohou dráždit dýchací ústrojí. Pokud už je to z nějakého důvodu nezbytné, vždy noste adekvátní ochranné prostředky.
Jakými zbraněmi jdete na suchý kašel vy?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-dry-cough – Jak se zbavit suchého kašle (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/remedies-for-dry-cough-200667 – 15 úlevových prostředků od suchého kašle (anglicky)
https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies-for-dry-cough – 13 domácích prostředků na suchý kašel (anglicky)