Trápí vás vodnatý průjem a křeče v břiše? Nejspíše jde o střevní chřipku nebo jinou infekci

Začalo vám nebezpečně škrundat v břiše a během chvíle se dostavil průjem, který vás prakticky nepustí ze dveří bytu? Pak je dobrá rada nad zlato. Co střevní problémy tohoto typu nejčastěji vyvolává? A jak si co nejrychleji ulevit?

Epidemie střevní chřipky se jednou za čas objeví snad v každém kolektivu, nehledě na to, zda jde o školu, práci nebo o zájmový kroužek, ve kterém se na pravidelné bázi setkává větší počet lidí. Problémy se ale mohou objevit i v řadě jiných situací. Například po návštěvě restaurace nebo během cestování na exotickou dovolenou do lokality, kde nepanují úplně nejlepší hygienické podmínky.

Zatímco ale třeba taková neuropatie, která poškozuje nervy a způsobuje mravenčení a ochablost, může člověka poznamenat trvale, střevní potíže mohou být pouze přechodné. Je nám ale jasné, že ve chvíli, kdy tento problém řešíte, je každá minuta, kterou s ním prožijete, neskutečně dlouhá.

Proto se do toho spolu rovnou pustíme.

Hlavní příčiny průjmu a zažívacích potíží

Průjem rozdělujeme do několika kategorií. Známe ten akutní, který má dramatický průběh a většinou je spojen s nějakou krátkodobou infekcí, která se dá celkem rychle vyléčit. Také ale existuje perzistentní průjem, který může trvat několik týdnů či měsíc. A bohužel pak také známe chronický průjem, který člověku činí dlouhodobé problémy a může být spojen s jiným dlouhodobým onemocněním. (Crohnova choroba, potravinová alergie a celiakie…)

Mezi nejčastější spouštěče průjmu pak patří:

  • Alergie či potravinová intolerance (ne, nejde o to samé)
  • Onemocnění střev (viz ona Crohnova choroba)
  • Konzumace jídel, které dráždí zažívací ústrojí
  • Infekce bakteriemi (třeba následkem otravy z jídla) či parazitární infekce
  • Nadužívání projímadel
  • Běhání (někteří běžci trpí průjmem bez jasného vysvětlení)
  • Hyperfunkce štítné žlázy

Zcela vynechat pak také nejde ani vedlejší účinky operací nebo některé druhy rakoviny. Jak tedy vidíte, průjem může mít mnoho různých vysvětlení. V tom se podobá například svědění kůže, které může být taktéž projevem něčeho jiného.

Tipy pro rychlé řešení průjmu

Když už nyní znáte nejčastější spouštěče průjmu, přichází moment, kdy se podíváme na to, jak tento problém dále řešit.

Dieta

dieta na průjem

Aby nedocházelo k dalšímu zhoršování potíží, na několik dní si naordinujte dietu, během které budete jíst hlavně suché a nedráždivé potraviny. K nim patří vařené suché těstoviny, vařená suchá rýže, piškoty s čajem, čistý vývar nebo suchý rohlík. Jakmile akutní fáze průjmu přejde, je možné přidat například libové kuřecí maso vařené na páře s trochou soli a pepře a vařenou rýží.

Pitný režim

průjem pitný režim

Během průjmu se z těla dostává pryč velké množství vody, která je extrémně důležitá pro hydrataci tkání a různé metabolické procesy. Proto se snažte co nejvíce pít jak vodu, tak například obyčejný čaj. Vhodné mohou být i sportovní nápoje a kokosová voda. Případně i již zmíněný vývar, který se také počítá do denního příjmu tekutin.

Léky

Léky na průjem má doma téměř každý. Kromě uhlí může jít například o Endiaron či Imodium. Myslete ale na to, že pokud užíváte hormonální antikoncepci, tyto léky mohou snížit (stejně, jako samotný průjem) její účinnost. Proto se raději nějakou dobu dodatečně chraňte další metodou. 

léky na průjem

Probiotika

Jelikož ve střevech převládly problematické mikroorganismy, je potřeba posílit i tento způsob tělesné obrany. Proto sáhněte po kvalitním doplňku stravy s obsahem probiotik a prebiotik, který budete užívat v potřebném množství každý den. Aby to ale fungovalo, vybírejte si takový, který obsahuje vysoký počet životaschopných mikroorganismů v každé kapsli a obsahuje širší počet přátelských kmenů.

Přečtěte si: Jak si poradit s hučením v uších

Lékař

V případě, že průjem trvá déle než tři dny a zdá se, že se nelepší, kontaktujte lékaře a poraďte se s ním o dalším vhodném postupu. Je docela dobře možné, že příčina bude vážnější a bude nutné na ni přijít v rámci specializovaného vyšetření. 

Vláknina

Přímo během průjmu nekonzumujte potraviny s vlákninou, protože by mohlo dojít k dalšímu zatížení zažívacího traktu. Jakmile ale dojde ke zlepšení, můžete ji začít do jídelníčku postupně přidávat.